TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FH53JE
D38999/26FH53JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FH53JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26FH53JE.pdf
Availability of D38999/26FH53JE
QUANTITY
D38999/26FH53JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FH53JE
Internal Part NumberEIS-D38999/26FH53JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FH53JE
Related LinksD38999/, D38999/26FH53JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FH53JE Details Description
Related parts for D38999/26FH53JE
CONN PLUG 34POS W/FLANGE&INSE datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX SGL 16SO datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG22B 22AWG 100' datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 500MA 125V datasheet.pdf
RES SMD 70 OHM 0.1% 0.4W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
1.25MM M/F 10POS 30AWG 300MM datasheet.pdf