CTS Electronic Components 742C163681JPTR
742C163681JPTR picture photo
Mfg. Part Number
742C163681JPTR
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 680 OHM 2506
Datasheet Download
742C163681JPTR.pdf
Availability of 742C163681JPTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
742C163681JPTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 742C163681JPTR
Internal Part NumberEIS-742C163681JPTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series742
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)680
Tolerance±5%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2506, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.252" L x 0.063" W (6.40mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)742C163681JPTR
Related Links742C163, 742C163681JPTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
742C163681JPTR Details Description
Related parts for 742C163681JPTR
FUSE GLASS 32MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC ADSL CPE DVR 175MA 14-HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
RES 680K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ APD XFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf