Qualtek Electronics Corp. 742W-15/19
742W-15/19 picture photo
Mfg. Part Number
742W-15/19
Brief Description
OUTLET IEC-320 MOD C-13 2.8MM
Datasheet Download
742W-15/19.pdf
Availability of 742W-15/19
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
742W-15/19 Order Process
Ship out your order
Specifications of 742W-15/19
Internal Part NumberEIS-742W-15/19
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Series742W
FuseNo
Number of Positions3 per connection (4)
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 32.51mm x 95.76mm
Panel Thickness0.059" (1.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)742W-15/19
Related Links742W-, 742W-15/19 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
742W-15/19 Details Description
Related parts for 742W-15/19
CAP ALUM 47000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
CONN SOCKET 36POS CLOSED END datasheet.pdf
RES SMD 63.4OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC LOAD SW HI-SIDE 3A 4MLF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
0.755 VERT HDR W/O MTG HOLE datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP PCIEINT.,AF datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 12W datasheet.pdf