Cypress Semiconductor CY14E116N-Z30XI
CY14E116N-Z30XI picture photo
Mfg. Part Number
CY14E116N-Z30XI
Brief Description
IC NVSRAM 16MBIT X16 30NS 48TSOP
Datasheet Download
CY14E116N-Z30XI.pdf
Availability of CY14E116N-Z30XI
QUANTITY
CY14E116N-Z30XI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY14E116N-Z30XI
Internal Part NumberEIS-CY14E116N-Z30XI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package96
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeNVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Memory Size16M (1M x 16)
Speed30ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Supplier Device Package48-TSOP I
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY14E116N-Z30XI
Related LinksCY14E11, CY14E116N-Z30XI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY14E116N-Z30XI Details Description
Related parts for CY14E116N-Z30XI
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT MPO-SC 12-PLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP ARRAY 680PF 50V X8R 0504 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 294MA 1.4 OHM datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf