Qualtek Electronics Corp. 742W-15/20
742W-15/20 picture photo
Mfg. Part Number
742W-15/20
Brief Description
OUTLET IEC-320 MOD C-13 2.8MM
Datasheet Download
742W-15/20.pdf
Availability of 742W-15/20
QUANTITY
742W-15/20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 742W-15/20
Internal Part NumberEIS-742W-15/20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsIEC Connector Designations
RoHS InformationCertificate of Declaration RoHS
Series742W
FuseNo
Number of Positions3 per connection (4)
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 32.50mm x 95.50mm
Panel Thickness0.059" (1.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)742W-15/20
Related Links742W-, 742W-15/20 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
742W-15/20 Details Description
Related parts for 742W-15/20
IC MCU 16/32B 512K FLASH 100LQFP datasheet.pdf
SW ROTRY ADJ LVR ROL DPDT 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 480000UF 25V SCREW datasheet.pdf
SW HEAD AND PLUNGER FOR 1LS1 datasheet.pdf
CONN PLUG CBL MNT 4POS W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
RES 1.52M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 229K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 400VDC RDL datasheet.pdf