CTS Electronic Components 743C043103JTR
743C043103JTR picture photo
Mfg. Part Number
743C043103JTR
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 2 RES 10K OHM 1008
Datasheet Download
743C043103JTR.pdf
Availability of 743C043103JTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
743C043103JTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 743C043103JTR
Internal Part NumberEIS-743C043103JTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series743
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Number of Resistors2
Number of Pins4
Power Per Element100mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.100" L x 0.079" W (2.54mm x 2.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)743C043103JTR
Related Links743C04, 743C043103JTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
743C043103JTR Details Description
Related parts for 743C043103JTR
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 1.6GHZ TSOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.062UF RADIAL datasheet.pdf