Vishay/Dale RER40F4R75RCSL
RER40F4R75RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F4R75RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 4.75 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F4R75RCSL.pdf
Availability of RER40F4R75RCSL
QUANTITY
RER40F4R75RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F4R75RCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F4R75RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.75
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F4R75RCSL
Related LinksRER40F4, RER40F4R75RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F4R75RCSL Details Description
Related parts for RER40F4R75RCSL
LED GREEN CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
OSC VCXO 77.76MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
RES 348 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.55M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf