CTS Electronic Components 743C043331JPTR
743C043331JPTR picture photo
Mfg. Part Number
743C043331JPTR
Brief Description
RES ARRAY 2 RES 330 OHM 1008
Datasheet Download
743C043331JPTR.pdf
Availability of 743C043331JPTR
QUANTITY
743C043331JPTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 743C043331JPTR
Internal Part NumberEIS-743C043331JPTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)330
Tolerance±5%
Number of Resistors2
Number of Pins4
Power Per Element100mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.100" L x 0.079" W (2.54mm x 2.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)743C043331JPTR
Related Links743C043, 743C043331JPTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
743C043331JPTR Details Description
Related parts for 743C043331JPTR
RES SMD 143 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
FUSE STRIP 30W/O HOUSING120A datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 10K OHM RADIAL datasheet.pdf
I/O PANEL 1RU 16 F datasheet.pdf