Bourns Inc. SDR1005-102K
SDR1005-102K picture photo
Mfg. Part Number
SDR1005-102K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1MH 300MA 3.9 OHM SMD
Datasheet Download
SDR1005-102K.pdf
Availability of SDR1005-102K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SDR1005-102K Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR1005-102K
Internal Part NumberEIS-SDR1005-102K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR1005 Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationS(D,R)R1005 Mounting Base Jun/2010
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR1005
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±10%
Current Rating300mA
Current - Saturation350mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.9 Ohm Max
Q @ Freq78 @ 122kHz
Frequency - Self Resonant2MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR1005-102K
Related LinksSDR100, SDR1005-102K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR1005-102K Details Description
Related parts for SDR1005-102K
VARISTOR 29.5V 1KA ENCASED datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS VERT 2MM GOLD datasheet.pdf
CONN TERM BLK GROUND 12-26AWG datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A TO263-3 datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.2W SC75 datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 11.02"X1.02" datasheet.pdf