International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRFSL41N15D
IRFSL41N15D picture photo
Mfg. Part Number
IRFSL41N15D
Brief Description
MOSFET N-CH 150V 41A TO-262
Datasheet Download
IRFSL41N15D.pdf
Availability of IRFSL41N15D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRFSL41N15D Order Process
Ship out your order
Specifications of IRFSL41N15D
Internal Part NumberEIS-IRFSL41N15D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesHEXFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)150V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C41A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs45 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs110nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2520pF @ 25V
Power - Max3.1W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageTO-262
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRFSL41N15D
IRFSL41N15D Details Description
Related parts for IRFSL41N15D
WORKSTAT KIT GRAY TABLE BLACK FL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 6A DO203AA datasheet.pdf