CTS Electronic Components 743C083181JP
743C083181JP picture photo
Mfg. Part Number
743C083181JP
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 180 OHM 2008
Datasheet Download
743C083181JP.pdf
Availability of 743C083181JP
QUANTITY
743C083181JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 743C083181JP
Internal Part NumberEIS-743C083181JP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package4,000
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)180
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element100mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2008, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.200" L x 0.079" W (5.08mm x 2.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)743C083181JP
Related Links743C08, 743C083181JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
743C083181JP Details Description
Related parts for 743C083181JP
CONN SOCKET 24-28AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN IDC 11POS .100 GOLD 24AWG datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC PROG HCSL 2.5V 150PPM OE SMD datasheet.pdf
JACK HOUSING ROSE MT-RJ INSERTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.65 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf