CTS Electronic Components 743C083181JTR
743C083181JTR picture photo
Mfg. Part Number
743C083181JTR
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 180 OHM 2008
Datasheet Download
743C083181JTR.pdf
Availability of 743C083181JTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
743C083181JTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 743C083181JTR
Internal Part NumberEIS-743C083181JTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series743
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)180
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element100mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2008, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.200" L x 0.079" W (5.08mm x 2.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)743C083181JTR
Related Links743C08, 743C083181JTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
743C083181JTR Details Description
Related parts for 743C083181JTR
CONN RECEPT 9POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
IC 7STAGE BINARY RIPPLE 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 1611 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A DO15 datasheet.pdf
IC LCD SUPPLY TFT 24-VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
RES 5 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.9V SNT-4A datasheet.pdf