Vicor Corporation V110A3V3T200B3
V110A3V3T200B3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A3V3T200B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V110A3V3T200B3.pdf
Availability of V110A3V3T200B3
QUANTITY
V110A3V3T200B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A3V3T200B3
Internal Part NumberEIS-V110A3V3T200B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A3V3T200B3
Related LinksV110A3V, V110A3V3T200B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A3V3T200B3 Details Description
Related parts for V110A3V3T200B3
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC DC-DC CONV DL CCD 14TDFN datasheet.pdf
IC MEM FIFO 256X9 25NS 32-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 44POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
COMBO 27C2 M PCB R/A G TIN datasheet.pdf
MICRO 21C P 36" YEL NI datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 20% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf