CTS Electronic Components 743C083184JTR
743C083184JTR picture photo
Mfg. Part Number
743C083184JTR
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 180K OHM 2008
Datasheet Download
743C083184JTR.pdf
Availability of 743C083184JTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
743C083184JTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 743C083184JTR
Internal Part NumberEIS-743C083184JTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element100mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2008, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.200" L x 0.079" W (5.08mm x 2.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)743C083184JTR
Related Links743C08, 743C083184JTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
743C083184JTR Details Description
Related parts for 743C083184JTR
CONN CARDEDGE 90POS .050" SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 36PS DL STR 2MM GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 250UF 50V AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN CRIMP datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3K OHM 1% 5W datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219 datasheet.pdf
CONN 26POS 0.8MM SMT datasheet.pdf