CTS Electronic Components 744C043105JTR
744C043105JTR picture photo
Mfg. Part Number
744C043105JTR
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 2 RES 1M OHM 1210
Datasheet Download
744C043105JTR.pdf
Availability of 744C043105JTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
744C043105JTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 744C043105JTR
Internal Part NumberEIS-744C043105JTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series744
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±5%
Number of Resistors2
Number of Pins4
Power Per Element125mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric), Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.100" W (3.20mm x 2.54mm)
Height0.028" (0.70mm)