CTS Electronic Components 744C043470JP
744C043470JP picture photo
Mfg. Part Number
744C043470JP
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 2 RES 47 OHM 1210
Datasheet Download
744C043470JP.pdf
Availability of 744C043470JP
QUANTITY
744C043470JP Order Process
Ship out your order
Specifications of 744C043470JP
Internal Part NumberEIS-744C043470JP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series744
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Number of Resistors2
Number of Pins4
Power Per Element125mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric), Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.100" W (3.20mm x 2.54mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)744C043470JP
Related Links744C04, 744C043470JP Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
744C043470JP Details Description
Related parts for 744C043470JP
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
FUSE CERM 8A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
IC AMP AUDIO HDPHN STER 28WQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 361 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM7 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 53 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf