CTS Electronic Components 744C083512JPTR
744C083512JPTR picture photo
Mfg. Part Number
744C083512JPTR
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 2012
Datasheet Download
744C083512JPTR.pdf
Availability of 744C083512JPTR
QUANTITY
744C083512JPTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 744C083512JPTR
Internal Part NumberEIS-744C083512JPTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information740-746 Series Cert of Compliance
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series744
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element125mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2012, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.200" L x 0.126" W (5.08mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)744C083512JPTR
Related Links744C083, 744C083512JPTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
744C083512JPTR Details Description
Related parts for 744C083512JPTR
IC BATTERY MONITOR HP 8-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 1KV NP0 1210 datasheet.pdf
LED OSTAR 4CHIP W/LENS WHT 4000K datasheet.pdf
RES SMD 172K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
IC PLL FREQ TRANSLATOR 36CLCC datasheet.pdf
LABEL DOT MATRIX NON-LAM datasheet.pdf
CABLE ASSEM X.FL-X.FL 200MM datasheet.pdf