CTS Electronic Components 744C083562JTR
744C083562JTR picture photo
Mfg. Part Number
744C083562JTR
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 5.6K OHM 2012
Datasheet Download
744C083562JTR.pdf
Availability of 744C083562JTR
QUANTITY
744C083562JTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 744C083562JTR
Internal Part NumberEIS-744C083562JTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series744
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element125mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2012, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.200" L x 0.126" W (5.08mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)744C083562JTR
Related Links744C08, 744C083562JTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
744C083562JTR Details Description
Related parts for 744C083562JTR
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CLOCKED FIFO 64X36 132-PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC HOT SWAP CTRLR 28SSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 13POS datasheet.pdf
PWR SUPPLY OUTPUT 0-320V 0-.65A datasheet.pdf
BOARD EVAL 2FXS PCM SI32260-C datasheet.pdf
BRIDGE RECT 9.5A 50V datasheet.pdf
AC CURRENT SENSOR 50A MAX datasheet.pdf