Panasonic Electronic Components ELC-18B100L
ELC-18B100L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-18B100L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 6.5A 17 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-18B100L.pdf
Availability of ELC-18B100L
QUANTITY
ELC-18B100L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-18B100L
Internal Part NumberEIS-ELC-18B100L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series18B
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating6.5A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)17 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-18B100L
Related LinksELC-1, ELC-18B100L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-18B100L Details Description
Related parts for ELC-18B100L
CONN RING TONG TERM #1/2 1/0AWG datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD5391 datasheet.pdf
IC OVERVOLTAGE PROT CTRLR 12USCP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 50PPM DWN SPRD SMD datasheet.pdf
IC HDMI TX PORT P/I 38-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf