CTS Electronic Components 745C101101JTR
745C101101JTR picture photo
Mfg. Part Number
745C101101JTR
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 100 OHM 2512
Datasheet Download
745C101101JTR.pdf
Availability of 745C101101JTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
745C101101JTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 745C101101JTR
Internal Part NumberEIS-745C101101JTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series745
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Number of Resistors8
Number of Pins10
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2512 (6432 Metric), Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)745C101101JTR
Related Links745C10, 745C101101JTR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
745C101101JTR Details Description
Related parts for 745C101101JTR
RELAY OPTO SPST-NO 550MA 60V datasheet.pdf
IC DIFF DRVR/RCVR LV 14-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 65MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 7.68"L X 3.15"W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf