Qualtek Electronics Corp. 745W-15/08
745W-15/08 picture photo
Mfg. Part Number
745W-15/08
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
CONN RECP 1.5MM SNAPMT 6.3MM TAB
Datasheet Download
745W-15/08.pdf
Availability of 745W-15/08
QUANTITY
745W-15/08 Order Process
Ship out your order
Specifications of 745W-15/08
Internal Part NumberEIS-745W-15/08
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsIEC Connector Designations
RoHS InformationCertificate of Declaration RoHS
Featured ProductAC Receptacles
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series745W
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C20
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC16A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL20A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 33.00mm x 25.00mm
Panel Thickness0.059" (1.50mm)
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCCC, CSA, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)745W-15/08
Related Links745W-, 745W-15/08 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
745W-15/08 Details Description
Related parts for 745W-15/08
CONN HEADER .100 DUAL R/A 2POS datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 13POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
DIN RAIL ADAPTER datasheet.pdf
SWITCH RAISED ACTUATOR 2 SEC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P2C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf