Qualtek Electronics Corp. 745W-20/10
745W-20/10 picture photo
Mfg. Part Number
745W-20/10
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
CONN RECP 2MM SNAP MT 4.0MM TAB
Datasheet Download
745W-20/10.pdf
Availability of 745W-20/10
QUANTITY
745W-20/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 745W-20/10
Internal Part NumberEIS-745W-20/10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsIEC Connector Designations
Featured ProductAC Receptacles
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series745W
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C20
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC16A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL20A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationSolder Eyelet
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 33.00mm x 25.00mm
Panel Thickness0.079" (2.00mm)
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, FIMKO, NEMKO, SEMKO, SEV, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)745W-20/10
Related Links745W-, 745W-20/10 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
745W-20/10 Details Description
Related parts for 745W-20/10
LENS CLEAR FLUTED CYLIND FOR T2 datasheet.pdf
BATT PK 12V AA SIZE ALKALINE datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
SFP+ PATCH CABLE 10M 30AWG datasheet.pdf
BAG 5X8" MOISTURE BARRIER 1=1EA datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .125 DIP 56POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 100C P 24" YEL JACKP NI datasheet.pdf