Vishay/BCcomponents BFC237076394
BFC237076394 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237076394
Brief Description
CAP FILM 0.39UF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC237076394.pdf
Availability of BFC237076394
QUANTITY
BFC237076394 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237076394
Internal Part NumberEIS-BFC237076394
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237076394
Related LinksBFC237, BFC237076394 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237076394 Details Description
Related parts for BFC237076394
CONN HEADER 8POS DUAL R/A PCB datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY TIN 3POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
POLYSNAP POWER INLET MODULE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
TWEEZER REMOVAL 20 GA datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 24VDC datasheet.pdf
120000UF 25V 64X117 85C ST datasheet.pdf