NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74ABT2240D,112
74ABT2240D,112 picture photo
Mfg. Part Number
74ABT2240D,112
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC
Datasheet Download
74ABT2240D,112.pdf
Availability of 74ABT2240D,112
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
74ABT2240D,112 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74ABT2240D,112
Internal Part NumberEIS-74ABT2240D,112
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,520
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74ABT
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low32mA, 12mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74ABT2240D,112
74ABT2240D,112 Details Description
Related parts for 74ABT2240D,112
CONN EDGECARD 48POS .156 R/A datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1034MHZ 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 10A 8-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 316 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.05 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
2052 11 205211 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf