Fairchild Semiconductor 74ABT2541CMTC
74ABT2541CMTC picture photo
Mfg. Part Number
74ABT2541CMTC
Brief Description
IC BUFF/DVR 8BIT NON-INV 20TSSOP
Datasheet Download
74ABT2541CMTC.pdf
Availability of 74ABT2541CMTC
QUANTITY
74ABT2541CMTC Order Process
Ship out your order
Specifications of 74ABT2541CMTC
Internal Part NumberEIS-74ABT2541CMTC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package73
Series74ABT
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
Current - Output High, Low32mA, 15mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package20-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74ABT2541CMTC
Related Links74ABT2, 74ABT2541CMTC Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
74ABT2541CMTC Details Description
Related parts for 74ABT2541CMTC
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
Connector Header 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 2% 250VDC RAD datasheet.pdf
SURGE SUPP 10OUT 8'CORD RJ11COAX datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .13W STER 8DFN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 100MA 30V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf