Vishay/Dale RN70C1501FB14
RN70C1501FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN70C1501FB14
Brief Description
RES 1.5K OHM 3/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN70C1501FB14.pdf
Availability of RN70C1501FB14
QUANTITY
RN70C1501FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN70C1501FB14
Internal Part NumberEIS-RN70C1501FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/3, RN70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN70C1501FB14
Related LinksRN70C1, RN70C1501FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN70C1501FB14 Details Description
Related parts for RN70C1501FB14
RES SMD 301 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 8.1PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
POWER EDGE 3 SEG MIXED PS SOLDER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
7+7 DIL CABLE HOOD KIT datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 48TQFP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
EVAL KIT 78M6610+PSU datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf