Texas Instruments 74AC11240PW
74AC11240PW picture photo
Mfg. Part Number
74AC11240PW
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 24TSSOP
Datasheet Download
74AC11240PW.pdf
Availability of 74AC11240PW
QUANTITY
74AC11240PW Order Process
Ship out your order
Specifications of 74AC11240PW
Internal Part NumberEIS-74AC11240PW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74AC
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)