Texas Instruments 74AC11240PW
74AC11240PW picture photo
Mfg. Part Number
74AC11240PW
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 24TSSOP
Datasheet Download
74AC11240PW.pdf
Availability of 74AC11240PW
QUANTITY
74AC11240PW Order Process
Ship out your order
Specifications of 74AC11240PW
Internal Part NumberEIS-74AC11240PW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74AC
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package24-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74AC11240PW
Related Links74AC1, 74AC11240PW Datasheet, Texas Instruments Distributor
74AC11240PW Details Description
Related parts for 74AC11240PW
IC OPAMP CHOPPER 1.5MHZ 14SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH TRANS 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2PF 16V NP0 0201 datasheet.pdf
LED 5MM QUAD HI EFF ORN PC MNT datasheet.pdf
CARD MALE EXTENDER .100 12POS AU datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.2W D 9DSBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 155VIN 13.8VOUT 100W datasheet.pdf
ELECT COND ADH TAPE 1" X 36YD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
38 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 30POS SMD GOLD datasheet.pdf