Fairchild Semiconductor 74AC240SC
74AC240SC picture photo
Mfg. Part Number
74AC240SC
Brief Description
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC
Datasheet Download
74AC240SC.pdf
Availability of 74AC240SC
QUANTITY
74AC240SC Order Process
Ship out your order
Specifications of 74AC240SC
Internal Part NumberEIS-74AC240SC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74AC
PackagingTube
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74AC240SC
Related Links74AC, 74AC240SC Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
74AC240SC Details Description
Related parts for 74AC240SC
RES SMD 383K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE ASSY JACK OSMT R/A 12" datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
GASKET FABRIC/FOAM 15MMX1M RECT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 264 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FRONT SOLE GROUNDER ASMBLY W/RES datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1/4W 0805 WIDE datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 18A 4.1 MOHM SMD datasheet.pdf