Fairchild Semiconductor 74ACQ240SJ
74ACQ240SJ picture photo
Mfg. Part Number
74ACQ240SJ
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOP
Datasheet Download
74ACQ240SJ.pdf
Availability of 74ACQ240SJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
74ACQ240SJ Order Process
Ship out your order
Specifications of 74ACQ240SJ
Internal Part NumberEIS-74ACQ240SJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package38
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74ACQ
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74ACQ240SJ
Related Links74ACQ, 74ACQ240SJ Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
74ACQ240SJ Details Description
Related parts for 74ACQ240SJ
IC ADC 3 1/2DGT W/DISP HOLD40DIP datasheet.pdf
IC FILTR BLDNGBLK R-R DUAL16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FUSE 600V 40A HRCII-C BRIT DIM datasheet.pdf
5+5 WAY M HORIZ BM SMT W/5MM JS datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 277MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 36V 10W datasheet.pdf
IC DVR HIGH/LOW SIDE 3A 9SON datasheet.pdf