Texas Instruments 74ACT11004DBR
74ACT11004DBR picture photo
Mfg. Part Number
74ACT11004DBR
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC HEX INVERTER 20-SSOP
Datasheet Download
74ACT11004DBR.pdf
Availability of 74ACT11004DBR
QUANTITY
74ACT11004DBR Order Process
Ship out your order
Specifications of 74ACT11004DBR
Internal Part NumberEIS-74ACT11004DBR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74ACT
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeInverter
Number of Circuits6
Number of Inputs6
Features-
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)4µA
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Logic Level - Low0.8V
Logic Level - High2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL9ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package20-SSOP
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74ACT11004DBR
Related Links74ACT1, 74ACT11004DBR Datasheet, Texas Instruments Distributor
74ACT11004DBR Details Description
Related parts for 74ACT11004DBR
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 7POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
MODULE DDR SDRAM 512MB 184-DIMM datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.4PF 100V 0805 datasheet.pdf
IC 500MA PWR DIST SWITCH 16-SOIC datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 34POS datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT SKT datasheet.pdf