Fairchild Semiconductor 74ACTQ16240SSC
74ACTQ16240SSC picture photo
Mfg. Part Number
74ACTQ16240SSC
Brief Description
IC INVERTER DUAL 8-INPUT 48SSOP
Datasheet Download
74ACTQ16240SSC.pdf
Availability of 74ACTQ16240SSC
QUANTITY
74ACTQ16240SSC Order Process
Ship out your order
Specifications of 74ACTQ16240SSC
Internal Part NumberEIS-74ACTQ16240SSC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package29
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74ACTQ
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements4
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package48-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74ACTQ16240SSC
Related Links74ACTQ1, 74ACTQ16240SSC Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
74ACTQ16240SSC Details Description
Related parts for 74ACTQ16240SSC
REGULTR -12V 0.5A 3PIN CU HS TH datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 10-UMAX datasheet.pdf
TRANS LDMOS SOT502B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 1.1A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf