NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74AHC123APW-Q100J
74AHC123APW-Q100J picture photo
Mfg. Part Number
74AHC123APW-Q100J
Manufacturer
Product Category
Logic - Multivibrators
Brief Description
IC MULTIVIBRATOR DUAL 16TSSOP
Datasheet Download
74AHC123APW-Q100J.pdf
Availability of 74AHC123APW-Q100J
QUANTITY
74AHC123APW-Q100J Order Process
Ship out your order
Specifications of 74AHC123APW-Q100J
Internal Part NumberEIS-74AHC123APW-Q100J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQ100 Portfolio for Automotive Logic
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Multivibrators
Series74AHC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeMonostable
Independent Circuits2
Schmitt Trigger InputYes
Propagation Delay5.1ns
Current - Output High, Low8mA, 8mA
Voltage - Supply2 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package16-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74AHC123APW-Q100J
74AHC123APW-Q100J Details Description
Related parts for 74AHC123APW-Q100J
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14VQFN datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RELAY SSR 25A@440VAC ZERO CROSS datasheet.pdf
CABLE 7COND 10AWG SHLD 500' datasheet.pdf
Connector Header 48 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf