NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74AHC1G00GV-Q100H
74AHC1G00GV-Q100H picture photo
Mfg. Part Number
74AHC1G00GV-Q100H
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE NAND 1CH 2-INP 5-TSOP
Datasheet Download
74AHC1G00GV-Q100H.pdf
Availability of 74AHC1G00GV-Q100H
QUANTITY
74AHC1G00GV-Q100H Order Process
Ship out your order
Specifications of 74AHC1G00GV-Q100H
Internal Part NumberEIS-74AHC1G00GV-Q100H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74AHC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeNAND Gate
Number of Circuits1
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply2 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)1µA
Current - Output High, Low8mA, 8mA
Logic Level - Low0.5 V ~ 1.65 V
Logic Level - High1.5 V ~ 3.85 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL7.5ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package5-TSOP
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74AHC1G00GV-Q100H
74AHC1G00GV-Q100H Details Description
Related parts for 74AHC1G00GV-Q100H
JUMPER-H1503TR/A3048N/H1501TR 2" datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV PUSH PULL 6DIP datasheet.pdf
KIT UHF REMOTE CONTROL 4CH RLLNG datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 0.1A QD 16TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 24.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING SIZE 27X4' datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf