United Chemi-Con E32D800HPN393MDB7M
E32D800HPN393MDB7M picture photo
Mfg. Part Number
E32D800HPN393MDB7M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 39000UF 20% 80V SCREW
Datasheet Download
E32D800HPN393MDB7M.pdf
Availability of E32D800HPN393MDB7M
QUANTITY
E32D800HPN393MDB7M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D800HPN393MDB7M
Internal Part NumberEIS-E32D800HPN393MDB7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU32D
PackagingBulk
Capacitance39000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.8 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current23.76A
Impedance-
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D800HPN393MDB7M
Related LinksE32D800HP, E32D800HPN393MDB7M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D800HPN393MDB7M Details Description
Related parts for E32D800HPN393MDB7M
IC OPAMP VGA 35MHZ 16SOIC datasheet.pdf
WIRE SDLE MICRO .138"HOLE .36" datasheet.pdf
CAP CER 200PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 29POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 50VDC 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DSUB METAL HOOD 09 datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW DO35 datasheet.pdf