NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74AHC1G14GV-Q100,1
74AHC1G14GV-Q100,1 picture photo
Mfg. Part Number
74AHC1G14GV-Q100,1
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC SCHMITT TRIGGER INV 5TSOP
Datasheet Download
74AHC1G14GV-Q100,1.pdf
Availability of 74AHC1G14GV-Q100,1
QUANTITY
74AHC1G14GV-Q100,1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74AHC1G14GV-Q100,1
Internal Part NumberEIS-74AHC1G14GV-Q100,1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74AHC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeInverter
Number of Circuits1
Number of Inputs1
FeaturesSchmitt Trigger
Voltage - Supply2 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)1µA
Current - Output High, Low8mA, 8mA
Logic Level - Low0.9 V ~ 1.65 V
Logic Level - High2.2 V ~ 3.85 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL10.6ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package5-TSOP
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74AHC1G14GV-Q100,1
74AHC1G14GV-Q100,1 Details Description
Related parts for 74AHC1G14GV-Q100,1
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 340 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS SKT datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming 2.72A (Switch) eSIP-7C datasheet.pdf