NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74AHC374PW-Q100J
74AHC374PW-Q100J picture photo
Mfg. Part Number
74AHC374PW-Q100J
Manufacturer
Product Category
Logic - Flip Flops
Brief Description
IC FLIP-FLOP OCTAL D 3ST 20TSSOP
Datasheet Download
74AHC374PW-Q100J.pdf
Availability of 74AHC374PW-Q100J
QUANTITY
74AHC374PW-Q100J Order Process
Ship out your order
Specifications of 74AHC374PW-Q100J
Internal Part NumberEIS-74AHC374PW-Q100J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Flip Flops
Series74AHC
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStandard
TypeD-Type
Output TypeTri-State, Non-Inverted
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
Frequency - Clock120MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL10.1ns @ 5V, 50pF
Trigger TypePositive Edge
Current - Output High, Low8mA, 8mA
Voltage - Supply2 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent4µA
Input Capacitance3pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74AHC374PW-Q100J
74AHC374PW-Q100J Details Description
Related parts for 74AHC374PW-Q100J
DIODE ARRAY GP 200V 10A D2PAK datasheet.pdf
CABLE ASSEM .05" 20POS M-F 2" datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.7V 0.2A 6DSBGA datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.9A 184 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 220 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf