Vicor Corporation NBM6123E60E12A7T0R
NBM6123E60E12A7T0R picture photo
Mfg. Part Number
NBM6123E60E12A7T0R
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
EVAL BRD NBM6123T60E12A7T0R
Datasheet Download
NBM6123E60E12A7T0R.pdf
Availability of NBM6123E60E12A7T0R
QUANTITY
NBM6123E60E12A7T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of NBM6123E60E12A7T0R
Internal Part NumberEIS-NBM6123E60E12A7T0R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
SeriesVI Chip® NBM™
Main PurposeDC/DC, Step Down
Outputs and Type1, Non-Isolated
Power - Output-
Voltage - Output10.8V
Current - Output170A
Voltage - Input36 V ~ 60 V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching1.07MHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartNBM6123x60E12A7yzz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NBM6123E60E12A7T0R
Related LinksNBM6123E6, NBM6123E60E12A7T0R Datasheet, Vicor Corporation Distributor
NBM6123E60E12A7T0R Details Description
Related parts for NBM6123E60E12A7T0R
IC FPGA 289 I/O 352MBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 630V X7R 2220 datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES .68 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 59VC SMCJ datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 36 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf