NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74AHCT02PW-Q100J
74AHCT02PW-Q100J picture photo
Mfg. Part Number
74AHCT02PW-Q100J
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP
Datasheet Download
74AHCT02PW-Q100J.pdf
Availability of 74AHCT02PW-Q100J
QUANTITY
74AHCT02PW-Q100J Order Process
Ship out your order
Specifications of 74AHCT02PW-Q100J
Internal Part NumberEIS-74AHCT02PW-Q100J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74AHCT
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeNOR Gate
Number of Circuits4
Number of Inputs2
FeaturesSchmitt Trigger
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)2µA
Current - Output High, Low8mA, 8mA
Logic Level - Low0.8V
Logic Level - High2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL7.5ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-TSSOP
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74AHCT02PW-Q100J
74AHCT02PW-Q100J Details Description
Related parts for 74AHCT02PW-Q100J
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.183A T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V U2J RADIAL datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINIATURE ROTARY/LOGIC AND POWER datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS CABLE PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2.5A datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf