Diodes Incorporated 74AHCT164S14-13
74AHCT164S14-13 picture photo
Mfg. Part Number
74AHCT164S14-13
Manufacturer
Product Category
Logic - Shift Registers
Brief Description
LOGIC AHCT STD SO-14
Datasheet Download
74AHCT164S14-13.pdf
Availability of 74AHCT164S14-13
QUANTITY
74AHCT164S14-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74AHCT164S14-13
Internal Part NumberEIS-74AHCT164S14-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Shift Registers
Series74AHCT
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeShift Register
Output TypeStandard
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
FunctionSerial to Parallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74AHCT164S14-13
Related Links74AHCT1, 74AHCT164S14-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
74AHCT164S14-13 Details Description
Related parts for 74AHCT164S14-13
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 800MA 250VAC 48VDC datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER PLCC TO 28DIP 0.6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf