Fairchild Semiconductor 74F240SJX
74F240SJX picture photo
Mfg. Part Number
74F240SJX
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOP
Datasheet Download
74F240SJX.pdf
Availability of 74F240SJX
QUANTITY
74F240SJX Order Process
Ship out your order
Specifications of 74F240SJX
Internal Part NumberEIS-74F240SJX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74F
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low15mA, 64mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74F240SJX
Related Links74F2, 74F240SJX Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
74F240SJX Details Description
Related parts for 74F240SJX
IC SWITCH HOT-PLUG 12V 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 250V datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-3672-B datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf