| Internal Part Number | EIS-74F673ASC | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 30 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Shift Registers | |
| Series | 74F | |
| Packaging | Tube | |
| Logic Type | Shift Register | |
| Output Type | Push-Pull | |
| Number of Elements | 1 | |
| Number of Bits per Element | 16 | |
| Function | Serial to Parallel | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | |