Integrated Device Technology (IDT) 74FCT240CTQG
74FCT240CTQG picture photo
Mfg. Part Number
74FCT240CTQG
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20QSOP
Datasheet Download
74FCT240CTQG.pdf
Availability of 74FCT240CTQG
QUANTITY
74FCT240CTQG Order Process
Ship out your order
Specifications of 74FCT240CTQG
Internal Part NumberEIS-74FCT240CTQG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package55
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74FCT
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low15mA, 64mA
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package20-QSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74FCT240CTQG
Related Links74FCT2, 74FCT240CTQG Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
74FCT240CTQG Details Description
Related parts for 74FCT240CTQG
RES SMD 24K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CML HIGH 20PPM datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.97A 56 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 30POS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 120W datasheet.pdf