NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HC03DB-Q100J
74HC03DB-Q100J picture photo
Mfg. Part Number
74HC03DB-Q100J
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SSOP
Datasheet Download
74HC03DB-Q100J.pdf
Availability of 74HC03DB-Q100J
QUANTITY
74HC03DB-Q100J Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HC03DB-Q100J
Internal Part NumberEIS-74HC03DB-Q100J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74HC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeNAND Gate
Number of Circuits4
Number of Inputs2
FeaturesOpen Drain
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Current - Quiescent (Max)2µA
Current - Output High, Low-, 5.2mA
Logic Level - Low0.5 V ~ 1.8 V
Logic Level - High1.5 V ~ 4.2 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL16ns @ 6V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-SSOP
Package / Case14-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HC03DB-Q100J
74HC03DB-Q100J Details Description
Related parts for 74HC03DB-Q100J
XFRMR LAMINATED 90VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 135MSPS SAMPL 48QFN datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf