Yageo MCP200JR-100R
MCP200JR-100R picture photo
Mfg. Part Number
MCP200JR-100R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 2W MELF
Datasheet Download
MCP200JR-100R.pdf
Availability of MCP200JR-100R
QUANTITY
MCP200JR-100R Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP200JR-100R
Internal Part NumberEIS-MCP200JR-100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient0/ -350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0309
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.126" Dia x 0.335" L (3.20mm x 8.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP200JR-100R
Related LinksMCP200, MCP200JR-100R Datasheet, Yageo Distributor
MCP200JR-100R Details Description
Related parts for MCP200JR-100R
SCR DBL LOSCR 600V 75A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 12POS .050" SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC DO204AC datasheet.pdf
IC OFFLINE CONV PWM OVP 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK PVC BLACK .12" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY DPAK datasheet.pdf
HSG RECPT DBL ROW FREE-HANG datasheet.pdf
ASSY, CAP, 6 POS, AMPSEAL 16, VO datasheet.pdf