NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HC08BQ-Q100,115
74HC08BQ-Q100,115 picture photo
Mfg. Part Number
74HC08BQ-Q100,115
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-DHVQFN
Datasheet Download
74HC08BQ-Q100,115.pdf
Availability of 74HC08BQ-Q100,115
QUANTITY
74HC08BQ-Q100,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HC08BQ-Q100,115
Internal Part NumberEIS-74HC08BQ-Q100,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74HC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeAND Gate
Number of Circuits4
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Current - Quiescent (Max)2µA
Current - Output High, Low5.2mA, 5.2mA
Logic Level - Low0.5 V ~ 1.8 V
Logic Level - High1.5 V ~ 4.2 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL15ns @ 6V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-DHVQFN (2.5x3)
Package / Case14-VFQFN Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HC08BQ-Q100,115
74HC08BQ-Q100,115 Details Description
Related parts for 74HC08BQ-Q100,115
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMC datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
KIT DEV ENCORE V AND DVK datasheet.pdf
LED GREEN 1000MA 3.45X3.45 SMD datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.079" 44POS datasheet.pdf