NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HC107PW-Q100J
74HC107PW-Q100J picture photo
Mfg. Part Number
74HC107PW-Q100J
Manufacturer
Product Category
Logic - Flip Flops
Brief Description
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 14TSSOP
Datasheet Download
74HC107PW-Q100J.pdf
Availability of 74HC107PW-Q100J
QUANTITY
74HC107PW-Q100J Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HC107PW-Q100J
Internal Part NumberEIS-74HC107PW-Q100J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Flip Flops
Series74HC
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionReset
TypeJK Type
Output TypeDifferential
Number of Elements1
Number of Bits per Element2
Frequency - Clock85MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL27ns @ 6V, 50pF
Trigger TypeNegative Edge
Current - Output High, Low5.2mA, 5.2mA
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Current - Quiescent-
Input Capacitance3.5pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HC107PW-Q100J
74HC107PW-Q100J Details Description
Related parts for 74HC107PW-Q100J
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 10 OHM 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 115 I/O 208QFP datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC LPC SUPER I/O datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 54W datasheet.pdf