NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HC173PW,118
74HC173PW,118 picture photo
Mfg. Part Number
74HC173PW,118
Manufacturer
Product Category
Logic - Flip Flops
Brief Description
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP
Datasheet Download
74HC173PW,118.pdf
Availability of 74HC173PW,118
QUANTITY
74HC173PW,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HC173PW,118
Internal Part NumberEIS-74HC173PW,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLogic Packages
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Flip Flops
Series74HC
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionMaster Reset
TypeD-Type
Output TypeTri-State, Non-Inverted
Number of Elements1
Number of Bits per Element4
Frequency - Clock95MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL30ns @ 6V, 50pF
Trigger TypePositive Edge
Current - Output High, Low7.8mA, 7.8mA
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Current - Quiescent4µA
Input Capacitance3.5pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HC173PW,118
74HC173PW,118 Details Description
Related parts for 74HC173PW,118
FERRULE WIRE BLUE 14AWG 500PC datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN RECEPT 13POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 630VDC AXIAL datasheet.pdf
SENSOR MOTION PIR 12M RANGE WHT datasheet.pdf
CONN R/A HEADER 30SAU 16POS datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf