NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. 74HC1G00GW-Q100H
74HC1G00GW-Q100H picture photo
Mfg. Part Number
74HC1G00GW-Q100H
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE NAND 1CH 2-INP 5-TSSOP
Datasheet Download
74HC1G00GW-Q100H.pdf
Availability of 74HC1G00GW-Q100H
QUANTITY
74HC1G00GW-Q100H Order Process
Ship out your order
Specifications of 74HC1G00GW-Q100H
Internal Part NumberEIS-74HC1G00GW-Q100H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74HC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeNAND Gate
Number of Circuits1
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Current - Quiescent (Max)20µA
Current - Output High, Low2.6mA, 2.6mA
Logic Level - Low0.5 V ~ 1.8 V
Logic Level - High1.5 V ~ 4.2 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL23ns @ 6V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package5-TSSOP
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74HC1G00GW-Q100H
74HC1G00GW-Q100H Details Description
Related parts for 74HC1G00GW-Q100H
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN WRAPOST .510" datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 15K OHM SMD 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 2.3A 130 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ6 M32 datasheet.pdf
GEN PURPOSE WHEEL 6X1X1" 4A FIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 14MM datasheet.pdf
PAC-RX3I-HE37-V3-1M datasheet.pdf
ALARM 9-12VDC 90 DB datasheet.pdf
TV 39C 38#22D 1#8(QUAD) SKT PL datasheet.pdf
220UF 450V 51X79 85C ST datasheet.pdf