AVX Corporation LD051A5R1CAB2A
LD051A5R1CAB2A picture photo
Mfg. Part Number
LD051A5R1CAB2A
Brief Description
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
LD051A5R1CAB2A.pdf
Availability of LD051A5R1CAB2A
QUANTITY
LD051A5R1CAB2A Order Process
Ship out your order
Specifications of LD051A5R1CAB2A
Internal Part NumberEIS-LD051A5R1CAB2A
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD051A5R1CAB2A
Related LinksLD051A5, LD051A5R1CAB2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
LD051A5R1CAB2A Details Description
Related parts for LD051A5R1CAB2A
IC SWITCH DUAL DPDT 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 10POS datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
3.5 WTB WAFER ASSY RA 2CKT datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf